Arzum Oransal Dağıtım İle Halka Arz Edecek

Bu ay gerçekleşmesi beklenen Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş halka arz için SPK’ya başvuruda bulunmuştu.

Kasım ayında Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı’nın yaptığı açıklamada ise Kasım sonu ya da Aralık ayı başında, bir problem yaşanmazsa halka arzın gerçekleşeceği açıklanmıştı.

Yatırımcıların merakla tarihini beklediği halka arzda diğer merak edilen konu ise dağılımın nasıl yapılacağı konusu.

Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin izahnamesinde yer alan bilgiye göre, “Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara Dağıtım: Oransal dağıtım yöntemine göre yapılacaktır. İlk aşamada (yetmesi kaydıyla), talepte bulunan tüm Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar’a birer adet pay verilecek, daha sonra, Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için geriye kalan tahsisat miktarının, kalan pay talep miktarına bölünmesi ile “arzın talebi karşılama oranı” bulunacaktır. Bulunan Arzın talebi karşılama oranı her bir yatırımcıya ait kişisel talep ile çarpılacak ve paylar dağıtılacaktır.” İfadesi yer alıyor.

Buna göre, Arzum oransal dağıtım ile halka arzda bulunursa, mevzuata göre, “Söz konusu oran yatırımcıların talep ettikleri tutar ile çarpılarak, her bir yatırımcının talebi arzın talebi karşılama oranında karşılanır”

Örnek ile yakın zamanda,

Kontrolmatik’te 7 Milyon 250 Bin lotun %50’si, yani 3 Milyon 625 Bin’i bireysel yatırımcılara dağıtılmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>