Doğu Karadeniz’de Nereleri Gezdim ve Önemli Tavsiyeler

Herkesin hayali ama sadece %10’luk kesimin gerçekleştirebildiği Karadeniz turunda nereleri gezdim sizlere onlardan bahsedeceğim. 2017 yılının son çeyreğine girerken sevgilimden ayrılmıştım ve gezme istediği doğmuştu birden içimde. Bir gün kafe de otururken Giresunlu arkadaşıma dedim haydi sizin oralara gidelim gezelim. O gün biletlerimizi aldık ve yola çıktık.

Uçuş günü geldiğinde içimde çok güzel heyecan vardır çünkü Karadeniz’i bende gezmeyi çok istiyordum. Uçağımıza binip Trabzon’a vardık. Varış saatimiz 10-11 arasıydı bizde ilk durak olarak Trabzon Boztepe de kahvaltı yapmayı tercih ettik.Havasından mıdır yoksa psikolojik midir bilinmez ama o tepe de manzaraya karşı yaptığımız kahvaltı çok güzeldi. Menü hemen hemen aynı ama doğadan ve havadan dolayı bir huzur vardı.

Trabzon – Boztepe

İlk günümüzü Trabzon’da geçirmiş ve kalacağımız yer olan Giresun Tirebolu ilçesine geri dönmüştük. Açıkçası Giresun da pek yapacağımız bir şey bulamadık. Ama benim tavsiyem Karadeniz’i gerçekten gezmek görmek istiyorsanız iç kesimlere gitmeniz gerekir. Sahile bakan kesim daha çok merkezi yerler olduğu için gezebileceğiniz yerler çok az olur. İç kesimlerde doğanın güzelliği keşfediyorsunuz. Hiç unutmuyorum Artvin Karagöl’e gideceğimiz yol çok ilginçti tırman tırman sonra birden göl çıkıverdi karşımıza ve tahtadan yapılmış bir restoran. Aslında şaşırdığımız kısım bu kadar tırmandıktan sonra böylesine güzel bir manzara ile karşılaşacağımızı tahmin etmemiştik.

Artvin – Borçka

Karadeniz’de nereleri gezdim

Ordu – Boztepe
Ordu – Merkez
Giresun – Tirebolu
Giresun – Merkez
Giresun – Sis dağı
Gümüşhane – Hamsiköy (mutlaka sütlaç yemelisin)
Trabzon – Merkez
Trabzon – Uzungöl
Trabzon – Atatürk Köşkü
Trabzon – Sümela Manastırı
Rize – Ayder Yaylası
Rize – Zil kalesi
Artvin – Hopa
Artvin – Borçka ( Karagöl)

yükseklik korkum olmasına rağmen yaptığım en güzel şeylerden biri. ordu – boztepe teleferik

Tavsiyeler

Gittiğiniz her ilin mutlaka çarşısını gezin insanlarıyla konuşun sohbet edin bilgi alın. Bir yeri en güzel gezmenin yolu oranın tarihini geçmişi bilerek gezerseniz gezdiğiniz gördüğünüz yerler daha anlamlı hale gelir.

Orduya gittiniz çarşıyı gezdiniz yemeğinizi yediniz ve yükseklik korkunuz olduğunuzu varsayalım. Bence mutlaka burada size bir mesaj var o teleferiğe mutlaka bin belki korkunu öyle yenebilirsin. Çünkü benimde yükseklik korkum vardı. Uçak ile teleferiğin en güzel farkı Uçak’ta kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz ama teleferik öyle değil korkuyorsanız 5 dakikalık yol size 30 dakika gibi heyecan yaratır o heyecanı bence yaşamadan gitmeyin.

Trabzon’a gelmişsiniz Boztepe de Semaver de çay içmeden olur mu olmaz tabi. Trabzon da bir çok gezebileceğiniz yerler var. Müze gezmeyi seviyorsanız Ayasofya müzesi Atatürk köşkü Trabzon müzesi gibi yerleri mutlaka gezmeniz gerekli. Ama derseniz ki benim müzeyle aram pek iyi değil Sera gölü Sümela manastırı, Uzungöl, botanik parkı, Trabzon kalesi, kaymaklı manastır gibi gezebileceğiniz bir çok yer var.

Giresun – tirebolu – köyün adını unuttum 🙂

Rize’nin en beğendiğim yöne bir çok güzel yaylası olması. Pokut, Anzer, ayder ,elevit ,sal yaylarından bir kaçı gezmenizi tavsiye ederim. Sebebi ise yayla yapılan her şeyin çok güzel olması ya da bana öyle denk geldi. Yaylalarda su ayran yemek o güzel ve doğal geliyor ki ister istemez soruyorsunuz bunlar neden bu kadar güzel diye.

Bu kadar yol gezdiniz son durak artvine uğramadan olmaz. Artvinde Şavşat karagöl ve Borçka karagöl diye 2 tane karagöl var. Ben ise borçkadaki karagöle gitmiştim ve çok beğenmiştim. Artvinde beni çeken fazla bir şey olmadı ama içimde kalan tek bir yer oldu. Atatepe’ye gitmek istemiştim ama gün geç olduğu için gidememiştik. Bir sonraki seyahatimdeki ilk duraklarımlarında biridir atatepe.

rize – ayder yaylası

Size verebileceğim en güzel tavsiye zincirlerinizden kurtulun ve bahaneleri bir kenara bırakıp seyahat edin…

0
Fikrini paylaşabilir, Yorum Yapabilirsinx
()
x