Gaziantep - Merkez

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis’te Neler Yedik

Gaziantep denildiğinde benim aklıma gelen ilk şey yemektir. Çünkü yemek yemeyi çok seviyorum. Gaziantep seyahati de tıpkı Şanlıurfa seyahati gibi aniden yapılan plan üzerine oldu. Çalıştığım işin temposundan yorulmuştum bir arayış içerisindeydim. Lise hocamla konuşurken hadi  Gaziantep’e yemek yemeye gidelim dedik ve yola çıktık.

Hayatımda yine farklı bir deneyim daha yaşayacaktım o da lise hocam ile seyahat etmek. Bu seyahat benim için biraz farklıydı bu sefer ben kendimi kahraman hocama bırakmıştım çünkü o daha önce bu şehri fazlasıyla gezmişti. Bende arkama yaslandım anın ve yemeklerin tadını çıkardım.

Gaziantep – Bakırcılar Çarşısı

İstanbul’dan yine erken bir saatte uçağa binip Gaziantep’e gelmiştik. Sabahın ilk ışıklarında karnınız aç ve her gittiğiniz yerin geleneğini yapmak istiyorsanız işte burada sabah beyran içilir veya yenir. Daha önce beyran’ın hiç tadına bakmamıştım ama o günden sonra her fırsatımda beyran çorbasını içmeye gideceğimi bilmiyordum.  

Yanınızda bir öğretmen var ise konaklama pek sorun olmuyor çünkü kahraman hocam kamu görevlilerin kalabileceğini uygun fiyata lojman ayarlamıştı. 1 geceliğine kişi başı 25 tl vermiştik.
Sabah çorbamızı içtik ve lojmana yerleştikten sonra dinlenir miyiz tabikide hayır çünkü yemek yiyeceğiz.

Gaziantep

Baklavasından kebabına kebabından katmerine katmerinden salaş bir yerde lahmacununa kadar her şeyi yedik ama her şeyi. Tabi bir yandan da şehri de geziyor ama ana konu yemek . 🙂  Hava sıcak olunca soğuk bir şeyler tatmak istiyorsunuz ister istemez, biz de Kahramanmaraş 1 saatlik uzaklıktaydı hocamın da tavsiyesiyle Maraş’a doğru yola koyulduk. Bazı şeyleri abartmış olabilirim ama Maraş’ta yediğim dondurmayı daha hiçbir yerde o lezzette dondurma yemedim diyebilirim.

Gaziantep – Merkez

Gaziantep’teki son günümüz de yapacak bir şey bulamadık ve Kilis’e gidip Kilis tava yeme fikri doğdu oradan da hava limanına dönüp İstanbul’a gidecektik. Tabi her gittiğiniz gördüğünüz yer güzel olacak diye bir şey yok. Kilis değil de sanki Arap şehrine girmiş gibiydik her yerde Arapça yazılar tabelalar vardı. Bir yer bulup Kilis tava sipariş verip tadına baktıktan sonra gelmesekte olurmuş dedirtti aslında kötü anlamda değil de beklenti yüksek olduğu için bizi tatmin etmemişti.

Gaziantep – Kahramanmaraş – Kilis seyahatlerinde bir çok kişiyle konuşma fırsatımız oldu ve gelenek olan gittiğin yerde insanlarla konuş, geleneğini orada da gerçekleştirdik. Eğer yemek yemeyi seviyorsanız sabah beyran içip ardından katmer yemek gibi farklı lezzetleri 1-2 saat arayla tatmak istiyorsanız müthiş bir yer Gaziantep.

0
Fikrini paylaşabilir, Yorum Yapabilirsinx
()
x