İrlanda Tarihi

İrlanda hÉireann, İngilizce: Republic of Ireland), kuzeybatı Avrupa’da bulunur. Büyük Britanya Adası’nın batısındadır. İrlanda cumhuriyeti İrlanda Adası yaklaşık 5/6sını kaplamaktadır. İrlanda Cumhuriyetinin Kuzey doğusunda, İngiltereye bağlı olan Kuzey İrlanda ülkesi bulunmaktadır. İrlanda’nın batıdında Atlas Okyanusu, doğusunda İrlanda Denizi, güneydoğusunda St George Kanalı, güneyinde ise Kelt Denizi bulunmaktadır. İrlanda, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

İrlanda, 1 Ocak 1973’tevAvrupa Birliğine üye olmuştur. Fakat Schengen vizesi ile ükeye girilememektedir.

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Resmi dilleri İrlandaca ve İngilizce’dir. Fakat ülkenin genelinde İngilizce konuşulmaktadır. İrlanda 70.273 km² yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin para birimi euro’dur. İrlanda’da trafik soldan akmaktadır. İrlanda’nın telefon kodu +353 ve internet uzantısı .ie şeklindedir

İrlanda Kıtlık ve Osmanlı Yardımı

Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun başında olan Sultan Abdülmecid beş gemisi dolu malzeme yollamıştır. Gönderilen yardımlar Drogheda limanı’na boşaltılmıştır.  

Osmanlı’nın bu davranışı o dönemde bir çok kişiyi ölümden kurtarmıştır. Bu yüzden İrlanda halkı Türklere karşı sempati duyar. 

Hatta Drogheda takımının ambleminde ay ve yıldız bulunur.

Yine aynı şehirde Türk gemicilerinin kaldığı eski belediye binasında şükran plaketi çakılıdır. Günümüzde bu bina Westcourt Oteli’dir .

İrlanda Ekonomisi

İrlanda ekonomisi, 1993-2007 yılları arasında Kelt Kaplanı döneminde büyük ekonomik büyüme kaydeden, ticarete bağımlı küçük bir ekonomidir. Ancak 2008’de küresel durgunluğun vurduğu İrlanda ekonomisi üzerinde olağanüstü baskı yaratan muazzam bir ekonomik gerileme yaşandı. İrlanda emlak piyasası düştü ve iç bankacılık sistemleri çöktü ve bu da Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği’nden kurtarılması yıllar alabilecek bir kurtarmaya ihtiyaç duydu. Hükümet ayrıca, ulusal bütçeden 15 milyar € azaltmak için dört yıllık bir kemer sıkma planı uygulamaya koydu ve etkileri yaygın olarak görülmektedir.

Başlıca ekonomik sektörler:

 • Tarım:
  GSYİH’nın% 2’si sığır eti, süt ürünleri, arpa, patates, buğday ve mantar gibi tarımsal ürünlerden üretilmektedir. İrlanda’daki 7 milyon hektarlık araziden 5 milyonu tarımsal amaçlıdır.
 • Balık tutma:
  Aşırı balıkçılık İrlanda balık stoklarını tüketti ve 1995 yılında İrlanda Denizi’ne bir balıkçılık yasağı getirildi, bu nedenle stokların toparlanması ve yenilenmesi için zaman vardı. Son zamanlarda İrlanda, Avrupa Birliği tarafından karides avcılığını ve İrlanda sularındaki diğer bazı balık kotalarını yeniden balıkçılık endüstrisini yeniden canlandırma umuduyla yeniden onayladı. Sektör 11.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyor.
 • Turizm:
  Her yıl altı milyon turist İrlanda’yı ziyaret ederek 180.000 iş yaratıyor ve ekonomi için 3,9 milyar € üretiyor. Turizm endüstrisi İrlanda halkı, İrlanda kültürü ve ülkenin fiziksel güzelliği etrafında inşa edilmiştir.
 • Ticaret:
  2009’da İrlanda’da ticaret, çoğunlukla ticari ticaret ve hizmet ticareti tarafından üretilen 270 milyar € değerindeydi. Başlıca ticaret ortakları ABD, İngiltere, Belçika, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’dır. Başlıca ticari mallar arasında organik kimyasallar, tıbbi ve eczacılık ürünleri ve bilgisayarlar bulunmaktadır.
 • Sanayi:
  Başlıca hizmet endüstrileri ilaç, kimyasallar, bilgisayar donanımı ve yazılımı, gıda ürünleri, içecekler ve bira ve tıbbi cihaz bilgisayarlarıdır ve GSYİH’nın% 29’una katkıda bulunur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>