PARA

Bugünlerde insanların en büyük kaygısı gelecek oluyor. İş para sevgili bunlar nasıl olacak düşüncesi. Tabi aslında bunların hepsi temelde yatıyor. Bazılarınız doğmadan ailesi şu mesleği yapacak diye çocuklarını zorlamaya başlarlar. Ya da bazıları çocuk doğar büyür okur ama hiç ilgilenmez sonra çocuğum git iş bul çalış derler ama ne yapacağını söylemezler yol göstermezler onlar gibi olmalarını isterler yani sistemin kölesi.

Peki neden gerçekten bize ne yapmak istediğimiz sorulmuyor. Doğar doğmaz oğlum mühendis kızım doktor olacak diye teşhis koyup o yola sürükleniyor. Sonra o çocuk büyüyor mühendislik bitiriyor ve fotoğraf çekmeyi çok sevdiği için fotoğraf çekmeye başlar ailesi ise bunu bir heves olarak görür ciddiye almaz ama çocuk belki de az maaş alacağı işi severek yapmak  istiyor. Neden fazla para bu kadar çok önemli. Neden para her şeyin önüne geçiyor yoksa mutluluğumuzdan daha mı önemli?

İnsanların en acımasız olduğu konu ise para miktarı birinde 100.000 varken diğer 1.000 kazanmak için köle gibi itip kakılır. Sonra ise 100.000 kazanan her istediğini yapar ve 1.000 alan kişi ise 100.000 in aldığı eşyaları almak isterken borç batağında yüzer sonra ise bu borç batağını çocuklarına aşılar onlarda gelecekte bu yoldan ayrılmazlar. Bir zaman sonra elinde hiç nakit olmaz sadece kullandığı kredi karta bağlıdır hayatı. Halbuki elindekiyle yetinip mutlu olsa ya da hakkettiği maaşı alsa belki de aç gözlü olmazdı…

İnsanların aç gözlülüğünden söz etmişken tabiki de eş dosttan bahsetmeden olmaz. Siz yıllarca çalışırsınız tırmalarsınız kimsenin hakkına geçmeden paranızı biriktirirsiniz 20 yıl sonra 1 tane ev veya araba alırsınız arkanızdan konuşmaya başlarlar ; Acaba nasıl aldı bu insanlar parayı nereden buldu mafya mı bunlar bununda dedikodusunu yaptıktan sonra da aman boşver bize ne  canım derler. Ya da çocuğunuza orta seviye bilgisayar alırsınız çocuğunuzun arkadaşı da bilgisayar almış olur ama tabi tırnak içinde zengin olduğu için en iyisinden alır ve sizin oğlunuzla bir sidik yarışına girer benim bilgisayarım daha iyi benim arabam daha iyi vs vs vs. ya da arkadaşınız bir yere gider örneğin kuaföre gider ve size öyle bir bahseder ki sanki dünyadaki en iyi kuaför ya da kuaförü almış size pazarlıyor bir kuaför var oo efsane ulan neden sidik yarıştırıyorsun tamam gittin işte güzel bitti yok illa senin gittiğin yeri yarıştıracak ya olmaz yani.

Her zaman şunu söylemişimdir Her malın bir alıcısı mutlaka vardır. Herkes mavi elbise alacaksa neden kırmızı elbise var sana göre mavi çok çok iyidir ama diğer bir kişi kırmızıyı sever o yüzden saygı duymak gerek illa senin beğendiğin sevdiğin şey başka bir insan sevmek zorunda değil. Sanırım biraz konu dışına çıktık hemen dönelim ne diyorduk tabiki de PARA.

Para konusunu anlat anlat bitmez sadece bir örnek ile kapatacağım. Chris Mccandless diye genç adam vardı zamanında lakabı ise Alexander Supertramp. Bu genç adam üniversiteyi çok başarılı bir şekilde bitirir ve birikimi olan 24 bin doları bir kuruma bağışlayıp cebindeki parayı da yakıp yollara düşünüyor. İsterseniz biraz geriye gidelim neden böyle bir şey düşünüyor. Çünkü ailesi o kadar çok para konuşuyormuş ki yok şu pahalı yok şu para yani kısaca masada yemek yiyorsunuz ve konu bir şekilde paraya bağlanıyor bu da hayatınız boyunca devam ediyor. Bu adamında canına tak etmiş ve böyle bir yolculuğa çıkmış. Yolculukta para olmadan yaşamayı hayatta kalmayı insanlarla kaynaşmayı başarıyor. Bu arada bu adam sizin youtube da izlediğiniz seyahat edenlere benzemiyor çünkü bu adam şehir merkezinden uzak vahşi doğa da huzurlu yaşamayı daha çok seviyor çünkü para yok. Bu yolculuğu 2 yıl sürüyor bu 2 yıl içerisinde çeşitli işlerde çalışıp sadece ihtiyacı kadar alıp tekrar vahşi hayata geri dönüyordu gel zaman git zaman bir gün bir sihirli minibüs keşfediyor ve yaşamaya başlıyor. Belli bir zaman sonra avlayacak hayvanda kalmadığı için sihirli minibüsün içinden çıkmaktan zorlanıyor tabi zorlanıyor derken artık o kadar çok aç ki yürümekte bile zorluk çekiyor diyeceksiniz ki dönsün evine işte öyle olmuyor bazen para zehirli bir kağıt parçasına dönüşebiliyor o da bunu biliyordu. O sihirli minibüste huzurlu mutlu birşekilde hayatı sonlanıyor. Buradaki mesaj bence para olmadan da mutlu olabilirsin herşey pahalı arabalar lüks saatler zengin arkadaşlıklar değil önemli olan sen kendine ne katıyorsun kendin için ne yapıyorsun ve ne kadar mutlusun..

Hayatta en değerli hazine içinizde. Sizden değerli hiçbir şey yoktur siz yeter ki karar verin ve harekete geçin…

0
Fikrini paylaşabilir, Yorum Yapabilirsinx
()
x